Odos liga „rožė” ar dermatologas gali padėti?

Netikėtai atsiradęs silpnumo jausmas, aukšta temperatūra, skausmingas ir iškilus odos paraudimas ant veido, kojos, rankos ar klubo srityje, drebulys, o kartais net traukuliai – tai pirmieji ligos, vadinamos „rože“ požymiai. Dermatologas – tai gydytojas kuris pagelbės šioje situacijoje. Rožė, nepaisant jos gražaus pavadinimo, susijusio su jos metu atsirandančių dėmių ryškia raudona spalva, yra pavojinga infekcinė liga, kuri ne tik subjauroja odą, bet ir pažeidžia giliuosius jos audinius ir net limfinę sistemą.

Dermatologas atlieka odos gydymąRožė būdingesnė vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau ja susirgti gali ir jauni pacientai, netgi vaikai. Pagrindinis ligos sukėlėjas – žarnyno bakterijos, kurios patenka į užkrėtimo vietą krauju (kai kuriais atvejais – oro lašeliniu būdu) ir taip pažeidžia limfinę sistemą, kad net išgydžius ligą antibiotikais ji po kurio laiko vėl pasikartoja.

Infekcija, sukelianti šią ligą, patenka per įtrūkimus ir žaizdeles odoje, iššutusius, išsausėjusius tarpupirščius, įvairias opas, pėdų grybelį, nudegimus ir chirurgines žaizdas, supūliavusias odos vietas. Rože dažniau serga žmonės, turintys silpną imunitetą, sergantys cukriniu diabetu, dažnai vartojantys alkoholį ar narkotines medžiagas, turintys kojų venų problemų, sergantys kepenų ciroze ar inkstų nepakankamumu, žmonės, kurių kraujotaka sutrikusi.

Savarankiškai gydyti šios ligos nepatartina. Medikai juokauja, kad jokie užkalbėjimai, kuriuos bando taikyti kaimo žiniuonės, šios ligos gydymui nepadės. Nereiktų pulti ir savarankiškai gydyti ligos namie užsilikusiais antibiotikais – geriausiai juos parinks dermatologas. Visgi palengvinti ligos simptomus galima ir namų sąlygomis: jei rožė „išaugo“ ant kojos, laikyti ją aukštai pakeltą, nuolat judinti pėdą, vartoti B grupės vitaminus, laikytis higienos. Gydytojas kartu su antibiotikais išrašys ir vaistų nuo skausmo, dezinfekcinių priemonių, jeigu liga plinta per žaizdeles. Nepatariama naudoti šlapių tvarščių, nes jie ligos eigą tik pagreitina.

Persirgus šia liga būtina saugoti odą nuo įtrūkimų, tarpupirščius – nuo išsausėjimo, o kilus net menkiausiam įtarimui, kreiptis į dermatologą. Rožės atsinaujinimo tikimybė priklauso nuo žmogaus imuniteto ir amžiaus – jauniems, stiprų imunitetą turintiems žmonėms ši liga gali ir nebesikartoti, tačiau vidutiniškai 40 procentų pacientų ši liga vargina vėl ir vėl. Moterys sunkiau įveikia rožę, o dažniausiai ji „užpuola“ savo „aukas“ šaltuoju metų periodu – rudenį ir žiemą.

Prevencinės priemonės, kuriomis galima apsisaugoti nuo šios ligos, visų pirma yra tinkama odos higiena ir dezinfekcija ją pažeidus. Taip pat reikia nuolat stiprinti imuninę sistemą, gerti B vitaminą ir askorbo rūgšties turinčius maisto papildus, sportuoti, pakankamai miegoti. Būtina avėti tinkamą avalynę ir vengti nuospaudų, o joms atsiradus – tinkamai jas gydyti. Kaip ir nuo daugelio kitų odos ligų, geriausiai nuo rožės padeda apsidrausti reguliarus lankymasis pas dermatologą.