Kodėl moterys artroze serga dažniau ir kaip jo išvengti

Moters kelio artrozė

Polinkis sirgti artroze ir X chromosoma

Ne paslaptis, kad viena pavojingiausių sąnarių ligų – artroze – dažniau serga moterys nei vyrai. Moterys su šia sunkia liga, kuri netgi gali prikaustyti prie lovos ar neįgaliojo vežimėlio, suserga net tris kartus dažniau. Tai susiję su genetika: polinkis sirgti artroze yra iš dalies susijęs su X chromosoma. Moterys šių chromosomų turi dvi, o vyrai – tik vieną (šalia Y chromosomos).

Moterys ir artrozė: situacija Lietuvoje

Artrozė yra antra pagal dažnumą nuolatinio neįgalumo priežastis Lietuvoje. Ja mūsų šalyje serga beveik ketvirtis milijono žmonių, didžioji dalis jų yra darbingo amžiaus moterys. Net 65 procentai ilgiau nei dešimtmetį artritu sergančių pacientų Lietuvoje tampa nedarbingi visam laikui. Todėl ypač svarbu laiku atkreipti dėmesį į pirmuosius sąnarių artrozės požymius ir ją gydyti.

Moters kelio artrozėPirmieji artrozės požymiai

Kuo anksčiau diagnozuojamas artritas, tuo lengviau jį sustabdyti ir gydyti. Kaip ir daugelio sąnarių ligų, taip ir artrozės pirmasis požymis – skausmas. Šis skausmas atsiranda tarsi iš niekur, tačiau gali atsirasti ir po kelio ar kito sąnario traumos. Skausmą ilgainiui pradeda lydėti ir kiti simptomai: sąnario patinimas, paraudimas, „strigimas“, traškėjimas. Pajutus šiuos simptomus, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją. Gydytojui diagnozavus artritą ir paskyrus jo gydymą, privaloma klausyti jo nurodymų: koreguoti mitybą, atlikti mankštas ir masažus, gerti vaistus, prireikus – mažinti kūno svorį.

Genai – svarbus, bet ne vienintelis sergamumo artroze faktorius

Nėra galimybės pakeisti savo genų, kurie turi didelės įtakos rizikai susirgti sąnarių artroze. Vis dėlto galime pakoreguoti savo gyvenimo būdą ir išvengti „susitikimo“ su šia klastinga liga. Be genetikos ir paveldimumo, artrozės priežastys gali būti ir kitos, susijusios su mūsų gyvenimo būdu. Tai – netinkama mityba, žalingi įpročiai ir menkas fizinis aktyvumas. Vadinasi, tai, jog esate moteris, dar nereiškia, kad negalite išvengti artrito.

Svarbu sveikai maitintis ir pakankamai judėti

Norite sumažinti sąnarių artrozės riziką? Visų pirma, atsikratykite žalingų įpročių. Artritas greičiau užpuola alkoholio mėgėjus ir rūkorius. Antra, susirūpinkite tuo, ką valgote. Į savo racioną įtraukite kuo daugiau omega rūgščių turinčių produktų: riebią žuvį (lašišą, skumbrę, silkę), kaimiškus kiaušinius, šalto spaudimo sėmenų aliejų, moliūgų sėklas, šparagines pupeles, graikinius riešutus. Iš valgiaraščio išmeskite riebius padažus, gazuotus gėrimus. Gerkite mažiau kavos ir daugiau vandens.

Nepamirškite judėti. Nebūtina kasdien keliauti į sporto klubą – užtenka bent pusę valandos per dieną pasivaikščioti, pasivažinėti dviračiu ar paplaukioti. Per pietų pertrauką  stenkitės bent truputėlį pasivaikščioti, ilgai dirbdamos prie kompiuterio darykite trumpas pertraukėles. Nepersistenkite kilnodamos svorį ir sportuodamos – pernelyg didelis fizinis aktyvumas sąnariams kenkia tiek pat, kiek menkas judrumas.